fbpx

Як збільшити зайнятість жінок і чому це важливо для економіки?

Аналітична записка Завантажити Аналітична записка (1.05 MB)
Прес-реліз Завантажити Прес-реліз (373.08 KB)

В Україні, як і в більшості європейських країн, рівень зайнятості жінок суттєво нижчий за рівень зайнятості чоловіків. Цей розрив спричиняють нерівність доходів чоловіків та жінок, законодавчі обмеження, структура економіки, можливості догляду за дітьми, вплив культури та особливості державної політики.

Згідно з даними проведеного нами соціологічного опитування 200 незайнятих жінок, обмежені можливості догляду за дітьми та бажання доглядати за дітьми самостійно – основні причини незайнятості жінок в Україні. Статистична інформація також підтверджує недостатню кількість місць в дитячих садках: в середньому у 2018 році на 100 місць в дитячих садках претендувало 113 дітей. Разом з тим, це не єдина причина незайнятості: омнібусне опитування соціологічної компанії Info Sapiens, проведене у січні-березні 2019 року вказує на те, що лише у 54% домогосподарок є діти до 6 років (а у 14% взагалі немає дітей). Таким чином, значна частка непрацюючих жінок перебувають поза робочою силою з інших причин. Наше дослідження показало, що в Україні іншими вагомими причинами незайнятості жінок є нестача необхідних навичок та досвіду, законодавчі обмеження щодо зайнятості жінок у певних галузях, гендерні стереотипи з боку роботодавців та суспільства, брак привабливих робочих місць, особистий вибір жінки та проблеми зі здоров’ям.

Залучення більшої кількості жінок до робочої сили може мати значний вплив на економічне зростання. Через старіння населення, природне скорочення населення та міграційні процеси, кількість робочої сили щорічно зменшується, а отже Україна конче потребує додаткових трудових ресурсів. Згідно з нашими розрахунками, українська економіка може отримати від 7,5 до 23,6 млрд доларів США від збільшення кількості жінок у робочій силі.

Для досягнення цієї цілі ми пропонуємо такі зміни у державній політиці:

  • створення більшої кількості привабливих можливостей догляду за дітьми;
  • скасування законодавчих обмежень на працю жінок у окремих галузях та у певний час;
  • стимули для створення більшої кількості робочих місць із можливістю працювати дистанційно і неповний робочий день;
  • допомога жінкам в отриманні нових навичок, щоб повернутись до ринку праці;
  • боротьба із гендерними стереотипами у суспільстві, дискримінацією з боку роботодавців.

Натомість наступні заходи можуть мати негативний ефект на зайнятість жінок, тому ми рекомендуємо не вдаватися до них:

  • збільшення грошової допомоги на дитину;
  • продовження тривалості відпустки з догляду за дитиною.

Дослідження проведене за підтримки «Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні», яку виконує міжнародний фонд «Відродження» у партнерстві з Ініціативою відкритого суспільства для Європи (OSIFE) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні».

X